Dlaczego len jest tkaniną przyszłości 0
4.jpg

Polska ma bardzo długie tradycje uprawy lnu. To jeden z najstarszych surowców włókienniczych. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu len był w Polsce bardzo popularną tkaniną. Lniane sukienki, spódnice, spodnie, marynarki… wszyscy mieli je w szafie. Co się stało? Wyparła go o wiele tańsza bawełna i tkaniny syntetyczne. Na szczęście len wraca, znów staje się modny, znów można kupić lniane sukienki w sklepie, ba, powstają całe „lniane marki odzieżowe”, które tylko lnem się pałają.

Dlaczego uważamy że len to przyszłość i zdecydowałyśmy zbudować całą markę w oparciu o tą właśnie tkaninę?

Na początek, banalnie – len jest zwyczajnie WYGODNY. Dzisiaj tkanina lniana służąca do szycia odzieży jest poddana takiej obróbce, że jest miękka i bardzo przyjemna w dotyku. Niektórzy dużą gniotliwość lnu uznają za wadę. Dla nas to jego zaleta. Cały urok lnu - pofalowana, trójwymiarowa faktura, znak, że to tkanina naturalna.

Koszula lniana unisex biała

Nie bez znaczenia jest także to, jaki wpływ proces produkcji danej tkaniny ma na środowisko. Dla nas to bardzo ważne. Dzisiaj nie ma innej drogi; musimy bardziej świadomie dokonywać wyborów zakupowych. A len jest BIODEGRADOWALNY. Ta naturalna tkanina, podczas swego rozkładu nie zanieczyści naszej planety. Także uprawa lnu jest jedną z najmniej zanieczyszczających środowisko - len atakuje niewiele szkodników, przy jego uprawie nie używa się pestycydów. Uprawa lnu to często „zero waste” – każdy fragment rośliny może zostać wykorzystany m.in. na papier, izolację, płyty paździerzowe… Tak, paździerz to też len (stąd wzięła się w Polsce nazwa miesiąca, w którym zbierany jest len - październik).

Len jest ZDROWY dla człowieka. Jeśli chodzi o bezpośredni kontakt ze skórą, to tkanina lniana nie ma sobie równych. Tworzy dla skóry idealny mikroklimat. Nie powoduje podrażnień, uczuleń, jest świetna dla alergików, nie elektryzuje się. No i wszyscy znamy zalety lnu w lecie – daje nam poczucie chłodu, bo świetnie przepuszcza powietrze. Nawet jeśli się spocimy, pot zostanie wchłonięty, a tkanina nie sprawia wrażenia wilgotnej. Do zalet lnu w zimie jeszcze kiedyś wrócimy.

Koszula lniana unisex zielona

„Im starsze, tym lepsze” – takie motto znajdziecie na każdej naszej metce. Staramy się kupować trwalsze produkty, które będą nam służyć latami. Len jest idealnym nośnikiem takiej filozofii, bo jest bardzo WYTRZYMAŁY. Włókno lniane, ze wszystkich włókien roślinnych, jest najbardziej wytrzymałe na tarcie i rozciąganie. Nie płowieje i nie deformuje się, jak tkanina bawełniana. Im więcej je pierzemy, tym staje się mocniejsze, a nawet wygląda szlachetniej.

Też trzymacie swoje lniane koszule po kilkanaście lat w szafie? Dlatego właśnie staramy się żeby nasze projekty były ponadczasowe, proste, ale nie banalne. Abyście mogli się nimi cieszyć przez długie, piękne lata.

Koszula lniana unisex czarna

Zdjęcia: Roman Łuszczki

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl