Możesz się polenić. Do pielęgnacji lnu porad kilka 0
14.jpg

Len jako naturalna tkanina wymaga odpowiedniego traktowania. Wbrew powszechnej opinii jest niezwykle łatwy w użytkowaniu (uff:). Łatwo się pierze, szybko schnie, a plamy bardzo łatwo wywabić…

-Pranie w pralce?

-Jak najbardziej!

Przed praniem podziel ubrania na jasne lniane ubrania i ciemne . Za pierwszym razem, najlepiej wypierz tylko len. Później możesz prać lniane ubrania z innymi naturalnymi tkaninami. Jednak najlepiej nie prać naturalnych tkanin z syntetycznymi, może to powodować mechacenie. Rozplącz i wytrzep ubrania. Len, ponieważ jest naturalnym włóknem, może wchłonąć dużo wody; z tego powodu jest podatny na zagniecenia przy praniu. Dlatego zostaw ubraniom lnianym dużo miejsca do poruszania się w bębnie, aby zmniejszyć ilość zagnieceń. Najlepiej, gdy pralka jest napełniona do połowy.

Spódnica lniana pomarańczowa

-Ręcznie?

-Ale po co?

Len możemy prać ręcznie, ale zazwyczaj (jeśli producent nam na to pozwala;) → sprawdź metki), można prać w pralce (jak wyżej). Każda nasza metka ma oznaczenie, że nasze lniane ubranie możesz prać w pralce :) Łatwiej, ekologiczniej, a co najważniejsze oszczędzasz czas.

-Cykl prania w pralce na wysokich temperaturach?

-Nigdy w życiu!

Przed praniem zawsze sprawdzaj instrukcję na metce. Wybierz delikatny cykl prania i wirowania. I jeżeli metka nie informuje inaczej to biały len można prać temperaturze 50-60 stopni, a kolorowy: 30-40 stopni. Jednak zazwyczaj 30 stopni w zupełności wystarczy nawet na jasne tkaniny. Piorąc w niższej temperaturze zaoszczędzimy energię. Najlepiej wybrać program z długim namaczaniem, krótkim praniem, płukaniem i wirowaniem. Po zakończeniu prania, aby uniknąć dodatkowych zagnieceń, od razu wyjmij ubrania z pralki i roztrzep.

Sukienka lniana No3 żółta

-Ocet do lnu?

-Pewnie!

Do prania używaj łagodnych środków piorących. Szczególnie unikaj detergentów zawierających wybielacze - wybielacz na bazie chloru osłabia włókno lniane (nie mówiąc już o tym, że chlor nie jest przyjazny dla środowiska). Jeśli ubrania nie są mocno zabrudzone, wystarczy do prania dodać połowę zalecanej ilości proszku/płynu. Do płukania ubrań lnianych nie trzeba używać jakichkolwiek środków - niepotrzebnie tworzą na powierzchni tkaniny powłokę, która zapobiega oddychaniu włókien. Wystarczy poczekać, z czasem len stanie się miękki (pamiętacie nasze hasło: Im starszy tym lepszy? :) Co polecamy do płukania kolorowych ubrań? Własnie odrobinę octu, który zapobiega blaknięciu kolorów.

-Suszenie?

-Najlepsze naturalne!

Po wypraniu, wyjmij z pralki, roztrzep, powieś na suszarce i czekaj aż wyschnie :) Pamiętaj tylko, żeby nie wystawiać ubrań kolorowych na mocne słońce - mogą wyblaknąć. A co, jeśli chodzi o suszenie lnu w suszarce? Wolimy tego nie robić (to znów pożera energię). Może to spowodować trwałe zagniecenia (włókno się łamie) i skrócić żywotność ubrań.

Sukienka lniana No2 ruda

- Nie znoszę prasować

- Nareszcie nie musisz!

Jeśli prasujesz len, to rób to rozgrzanym do 200°C żelazkiem na lewej stronie lub przez inną tkaninę (aby nie spowodować efektu świecenia materiału). Łatwiej będzie ci się prasowało, jeśli użyjesz pary lub lekko zwilżysz ubrania. Ale można, przed suszeniem, porządnie wytrzepać ubranie, wysuszyć i tyle. Lekkie zgniecenia, pofalowana faktura, będą potwierdzeniem autentyczności i jakości lnianych ubrań.

Oszczędzasz czas, szanujesz środowisko i wprowadzasz nowe standardy wygodnego pofalowanego życia☺

Zdjęcia: Kasia Goczoł

Podobne artykuły: 

Len. Sześć mitów i jeden grzech.

Dlaczego len jest tkaniną przyszłości

_____________________________________________________________

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl