Kino z historią 0
Kino z historią

Lniane sukienki i kino z historią.


Zapraszamy Was dziś w niezwykłe miejsce. To jedno z niewielu kin studyjnych w okolicy, które przetrwało różne zawieruchy, kino ma 85 lat a od 30 prowadzi je pani Ewa, wnuczka pierwszego właściciela i budowniczego tego miejsca.


To Kino Patria. Kino z historią. Znajduje się w Rudzie Śląskiej, w dzielnicy Nowy Bytom.


20 czerwca razem z Olą (Aleksandra Staszczyk Fotografia) i Kingą, Pauliną, Magdą, Joasią, Alicją i Judytą wpadłyśmy tam dosłownie na chwilę przed burzą i na chwilę przed zamknięciem kina na wakacje.


Cytujemy panią Joannę, która całą tą przygodę zainicjowała:

"Dziękuję serdecznie Bäckerei Bytom i pani Aleksandrze za podchwycenie pomysłu, gorący entuzjazm i danie sobie szansy na oczarowanie tą inspirującą historią: życia z kinem w tle (a może raczej w jego centrum). Także wielkie dzięki za zaangażowanie dla wszystkich osób uczestniczących w tej spontanicznej akcji. I na końcu, choć to był początek, dla pana Kamila z projektu "Familoki", dzięki któremu wiele osób mogło odkryć/poznać to miejsce i spotkać się z jego spiritus movens panią Ewą oraz "duchowo" z jej dziadkiem Janem.
Myślimy i czujemy podobnie - w kinie jest magia, a kino "Patria" ma to coś: niezłomne trwanie mimo wielu różnych przeciwności, współdzielenie się pasją, licznymi inicjatywami, ponadto klimat, historię, idealizm, ciężką pracę i bijące gorące serce (tak, pani Ewo) w nie włożone! Oby to kino wciąż żyło!
Rudzianie, macie w Nowym Bytomiu perełkę z historią gotową na scenariusz filmu nie gorszego niż kultowe "Cinema Paradiso" Giuseppe Tornatore. Nie pozwólcie, nie pozwólmy, temu kinu zniknąć z mapy miasta i Śląska!"


Pani Ewo, trzymamy mocno kciuki za to cudowne miejsce!


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miejsce: Kino Patria, Ruda Śląska

Fotografka: Aleksandra Staszczyk

Modelki: Magdalena Kawecka, Paulina Michalska, Kinga Dołobowska - Jacek, Judyta Pakulska, Alicja Hudeczek, Joanna Mauer

Produkcja: Monika Urzoń

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl